Ako si vybrať to správne ojazdené auto?

0
98

Väčšina z nás, ktorá túži po vlastnom aute siahne po tom ojazdenom. Pri kúpe takéhoto auta si treba dávať pozor najmä na niekoľko faktorov. Často krát je nízka cena lákavá, ale môže vás stáť ďalšie nemalé výdavky. Tu sú naše rady, ako si správne vybrať ojazdené auto.

Najdôležitejšie kroky

  • Obhliadka ojazdeného vozidla
  • Preverte si históriu vozidla (kontrola originality, autonehody..)
  • Príprava a podpis kúpno-predajnej zmluvy
  • Odhlásenie vozidla
  • Uzatvorenie povinného zmluvného poistenia
  • Overenie predajcu
  • Prihlásenie vozidla

Počet najazdených kilometrov

Našli ste vaše vysnívané auto a dokonca vyzerá ako nové? Má to zväčša však jeden háčik a tým sú najazdené kilometre, tie odradia od kúpy mnoho vodičov. Niet sa čomu diviť, čím viac najazdených kilometrov, tým je auto logicky viac opotrebované a vzniká riziko vád, ktoré časom odhalíte.

Nechajte si rezervu

Myslite na budúcnosť a na možné opravy, ktoré sa môžu s kúpou auta spájať, predovšetkým toho ojazdeného. Výmena filtrov, kvapalín, nové pneumatiky, alebo brzdové doštičky. Stať sa môže čokoľvek a vy by ste na to mali byť pripravený.

Dbajte na detaily

Každé auto môže vyzerať ako nové, keď práve prišlo čerstvo umyté z autoumývarky. Všímajte si však detaily, ako napríklad ošúchanie volantu, kľučky a podobne. Nezabúdajte ani na dôkladnú obhliadku pod kapotou.

Jednoduchá kontrola na internete

Údaje v inzeráte si môžete ľahko overiť na internete napríklad podľa VIN čísla auta. V prípade, že auto bolo dovezené, overujte informácie na www.ko.sk, ktorá vám dokáže poskytnúť nie len fotokópiu certifikátu originality, ale aj fotografie auta v čase dovozu, ktoré môžete porovnať so stavom auta v čase predaja. Skvelým spôsobom kontroly auta cez internet je stránka www.slovdekra.sk, ktorá taktiež ponúka overenie počtu kilometrov ponúkaného vozidla.

Pri výbere ojazdeného auta málokedy človek narazí na to svoje vysnívané. Preto je zložité vyberať podľa farby, či detailnej výbavy. Tiež treba rátať so spomínanými opravami, drobnými poškodeniami, či škrabancami. Odporúčame auto kupovať priamo v autobazáre, čím sa vyhnete väčším rizikám. Tiež nie je na škodu nechať si potenciálne auto skontrolovať od odborníka a získať tak aj nezávislý názor.

Ako si vybrať to správne ojazdené auto?
Bol článok užitočný?