Stráca Bitcoin dominantné postavenie?

0
764
bitcoin postavenie

Bitcoin je dnes najdominantnejšou kryptomenou na trhu. Svoje prvenstvo si neustále drží, no jeho dominantné postavenie sa postupne zmenšuje. Je tu možnosť, že bude nahradený inou kryptomenou, ktorá by sa stala novým lídrom na trhu.

Najbližšie k takejto zámene má Ethereum. Hovorí sa o tzv. procese Bitcoin flippenning, to znamená, že jednu dominantnú menu nahradí iná. Podľa posledných štatistík pozícia Bitcoinu ako vedúcej kryptomeny stagnovala na 37.1 %, zatiaľ čo hodnota ETH vzrástla o 1% zo 17 % na 18 %. Myšlienka, že by altcoiny mohli byť ziskové, a to nezávisle od vývoja Bicoinu je niečo, čomu by sa každý investor mal potešiť.

Vývoj dominancie na trhu za posledný rok

Projekty ako Ripple, Tron a Ethereum by mohli narásť exponenciálnym tempom. Bez korelácie na BTC by každý ich míľnik na trhu bol hodnotení samostatne. V takom prípade kryptomeny ako XRP, ktoré zaznamenali obrovskú mieru prijatia bankovým sektorom, by mohli byť za mesiac ocenené dvoj alebo trojnásobnou číslicou. Bitcoin celkovo zaostáva za ostatnými kryptomenami, čo sa týka jeho technickej kapacity. Jeho transakcie sú pomalé a nákladné. Zaznamenal taktiež niekoľko problémov so škálovaním.

Kto Bitcoin ohrozuje…

V súčasnosti existuje veľa altcoinov, ktoré výrazne prekonávajú BTC v mnohých oblastiach. Preto niet dôvodu, prečo by ich hodnoty mali byť naviazané na cenu BTC. Takéto správanie len vytvára nerovnováhu na trhu, kde sa pády mien stanú rutinou. Avšak, ak k tejto zmene dominancie dôjde a altcoiny budú zobrazovať ceny, ktoré sú mimo BTC, kryptomenový trh by sa mohol stabilizovať. Stabilizácia bude hrať rolu v prívale veľkého množstva peňazí do kryptosféry, a to dokonca bez potreby vládnych regulácií.

Správy ohľadom zmeny dominantnej meny na trhu by sa mali brať s entuziazmom.