Sporiť či investovať? Poradíme vám, kedy sa čo oplatí!

0
231
investovanie

Je rozumné a úplne bežné myslieť na svoju budúcnosť. Ak už máte stály príjem, z ktorého si viete niečo odložiť aj na horšie časy, je dobré si tieto peniaze buď sporiť alebo investovať ich.

Čo je výhodnejšie?

Môžeme povedať, že aj sporenie je akési investovanie peňazí. Avšak výhodou sporenia je to, že ide o bezpečnejšiu formu investovania peňazí. Zatiaľ čo pri sporení platí pravidlo, že si na sporiaci účet posielate pravidelne určitú výšku peňazí, môže byť pokojne aj nižšia suma, pri investovaní je to naopak. Investovanie je skôr jednorazová záležitosť, pri ktorej investujete vyššiu sumu. Rovnako platí aj to, že keďže je Slovensko súčasťou Európskej únie, vaša investícia pri sporení je chránená právom EÚ.

3-1024x536 Sporiť či investovať? Poradíme vám, kedy sa čo oplatí!

Investovanie

Síce je investovanie o trochu rizikovejšie ako sporenie, je aj výnosnejšie. Základnou otázkou pri pred samotným investovaním malo byť, do akej miery ste schopný riskovať? Ak si túto otázku odpoviete, potom si môžete vybrať do čoho budete investovať.

Kam investovať?

Rovnako ako pri sporení, aj tu máte na výber z viacero možností. Môžete si vybrať či investujete do P2P pôžičiek, nehnuteľností, podielových fondov, do akcií alebo kryptomien. Pri každej tejto možnosti investujete a získavate peniaze inou formou, preto je dôležité si vybrať tú, ktorá vám prinesie najväčšie zisky.

5-1-1024x536 Sporiť či investovať? Poradíme vám, kedy sa čo oplatí!

Investovanie do nehnuteľností

Veľmi obľúbenou formou investovania peňazí je práve investovanie do nehnuteľností. Okrem toho, že môžete investovať svoje peniaze do klasických bytov, môžete ich investovať aj do obchodných alebo nebytových priestorov. Ak sa rozhodnete pre investovanie peňazí s cieľom vlastniť tento priestor alebo byt po niekoľkých rokov, potom zvážte možnosť externého financovania vo forme hypotéky. Najväčšími výhodami tohto investovanie je, že máte pasívny príjem každý mesiac, kúpna cena závisí od vás, cena nehnuteľnosti rastie a máte aj určité daňové výhody.

4-1024x536 Sporiť či investovať? Poradíme vám, kedy sa čo oplatí!

Investovanie do podielových fondov

Medzi najjednoduchšie spôsoby, kam môžete investovať peniaze je určite investovanie do podielových fondov. Podielový fond je tvorený sumou všetkých cenných papierov nakúpených správcovskou spoločnosťou. Váš podiel na tomto fonde predstavujú podielové listy, ktoré predstavujú aj hodnotu celkovej investície. Pri tomto investovaní sa môžete podieľať s viacerými investormi. Podstatou tohto investovania je, že vaše a peniaze iných investorov správcovská spoločnosť ďalej investuje. Je to oveľa výhodnejšie ako keby ste to robili samy. Okrem toho je toto investovanie pravidelne a vaše peniaze sa zhodnocujú postupne.

7-1024x536 Sporiť či investovať? Poradíme vám, kedy sa čo oplatí!

Investovanie do akcií

Na začiatok je dôležité vysvetliť si, čo je akcia. Akcia je druh cenného papiera, ktoré je možné získať na burze a s ktorou sú spojené aj práva akcionára alebo majiteľa. Vďaka cenným papierom sa akcionár môže podieľať na riadení spoločnosti, zisku a tiež aj likvidačnom zostatku akciovej spoločnosti. Avšak, investovať do akcií je jedna z najviac rizikových foriem investícií. Preto, ak ste začínajú investor, potom by ste do tohto ísť nemali.  Investovanie do akcií je predovšetkým pre skúsených investorov, ktorý dokážu za veľmi krátky čas svoje investície zdvojnásobiť. Na druhej strane hoci ide o najviac rizikovú formu investovania, z dlhodobého hľadiska môžete očakávať aj stabilné výnosy.

1-1-1024x536 Sporiť či investovať? Poradíme vám, kedy sa čo oplatí!

Či už sa rozhodnete pre sporenie alebo pre investovanie peňazí, je len na vás. Ak chcete mať istotu, potom choďte do sporenia, ak chcete podstúpiť riziko, potom svoje peniaze investujte.

Sporiť či investovať? Poradíme vám, kedy sa čo oplatí!
Bol článok užitočný?