Na čo najviac míňajú mladí ľudia?

0
1144
šetrenie

Na našom blogu vyšlo už množstvo  článkov o tom, že mladí ľudia nevedia sporiť, šetriť a často míňajú peniaze na niečo, čo v skutočnosti vôbec nepotrebujú. Poďme si ukázať, na čo mladí ľudia do 26 rokov najviac utrácajú svoje peniaze.

Jedlo

Pri tejto kategórií si môžeme rozdeliť ľudí do dvoch skupín. Tí, ktorí ešte stále žijú so svojimi rodičmi, ktorí konzumujú zväčša uvarené jedlo doma a potom tí, ktorí už žijú samostatne. Napriek tomu, že tieto dve skupiny majú prístup k navareným jedlám, napriek tomu množstvo peňazí míňa práve na jedlo. Ide zväčša o donášky, fastfoody, obedy v reštaurácií a posedenia v kaviarňach.

2-1-1024x536 Na čo najviac míňajú mladí ľudia?

Zábava

Hoci je tento rok, aký je a množstvo ľudí práve na zábave ušetrilo peniaze, napriek tomu je táto kategória považovaná za veľkú investíciu. Posedenia v baroch, reštauráciách, kinách, prípadne rôzne výlety s kamarátmi, predplatné Netflix, Spotify, stoja veľa peňazí. Priemerne za jeden večer sú mladí ľudia schopní minúť približne 26 €.

5-1-1024x536 Na čo najviac míňajú mladí ľudia?

Oblečenie a kozmetika

Na túto kategóriu sa opäť môžeme pozrieť z dvoch strán. Ide o pohľad ženy a pohľad muža. Priemerný nákup mladého človeka sa pohybuje vo výške približne 30 €. Čo sa týka kozmetiky, tak u mužov, je to približne 9 %, ktorí sa priznávajú k tomu, že za kozmetiku míňajú pomerne dosť peňazí, no v prípade žien, je to až 22 %. V prípade oblečenia je to u mužov približne 11 %, no u žien viac ako 30 %.

1-1024x536 Na čo najviac míňajú mladí ľudia?

Domácnosť

Túto kategóriu môžeme zaradiť medzi tie, kde mladí ľudia utrácajú čo najviac peňazí, ale rovnako k tej, do ktorej investujú čo najmenej. V prípade ľudí, ktorí žijú s rodičmi, ide o položku, kde neinvestujú pomerne nič. Nájom platia rodičia, doplnky do domácnosti tiež. Na druhej strane sú ľudia, ktorí sa osamostatnili, ale ktorým pomáhajú s nájmom stále rodičia, ide prevažne o študentov a potom sú tu tí, ktorí si platia všetko sami. A práve táto skupina investuje do domácnosti pomerne dosť veľa peňazí.

4-1024x536 Na čo najviac míňajú mladí ľudia?

Ostatné kategórie

Ide o kategórie ako je cestovanie, elektronika, do ktorej hoci investujú väčší obnos peňazí, no ide o menej pravidelné utrácanie, pretože elektroniku využívajú aj niekoľko rokov. Rovnako je to aj v prípade cestovania, napríklad dovolenka, ktorú si doprajú 1x ročne.

Kde najviac šetria?

Mladí ľudia sa snažia najviac šetriť, prípadne najmenej peňazí míňajú na zdravie, kultúru a knihy. V oblastiach, ktoré sme už spomínali sa najviac snažia ušetriť hlavne pri kúpe oblečenia, cestovania a ako posledné na nákup jedla.

3-1-1024x536 Na čo najviac míňajú mladí ľudia?

Odporúčanie na záver

Množstvo mladých ľudí si peniaze neodkladá, čo je veľká chyba. Na začiatok úplne postačí, aby si odkladali a šetrili približne 10 % zo sumy, ktorú majú, ako napríklad vreckové, aby si vytvorili návyk. V prípade väčšieho obnosu peňazí môže ísť o vyššie percento.