Naučte svoje deti vážiť si peniaze!

0
435
deti hospodaria s peniazmi

Chcete odbremeniť svoje deti od problémov s financiami v čase, keď budú dospelí? Naučte ich šetriť peniaze už v detstve.

Optimálny čas, kedy začať

Čas, kedy sa rozhodnete, že budete svojmu dieťaťu prispievať, je len na vás. Samozrejme, odporúčaným časom je, začať najskôr v 1. ročníku na základnej škole. Dieťa si v tom čase už uvedomuje, čo peniaze sú. Nakoľko sa práve v tom čase aj učí čísla a učí sa počítať ich, bude vedieť, koľko peniažkov má.

3-1024x536 Naučte svoje deti vážiť si peniaze!

Vreckové alebo záslužné

K tomu, aby si dieťa urobilo nejaký vzťah k peniazom a návyk k ním, je dôležité, aby dostávalo peniaze pravidelne. Preto by malo dostávať vreckové minimálne raz za mesiac, avšak opäť je len na vás, ako s financiami stojíte a ako často im prispievať chcete. Čo sa týka získania peňazí za známky, to neodporúčame. Dieťa by si malo uvedomovať, že sa učí kvôli sebe, nie kvôli peniazom. Na druhej strane, hoci by malo získať návyk upratovania aj do budúcna, môžete ho odmeniť napríklad, ak vykoná nejaké domáce práce alebo ak pomôže svojmu súrodencovi. Avšak, aj pri tomto platí, že by ste ho mali naučiť to robiť zadarmo.

Výška vreckového

Suma, ktorú by vaše dieťa malo dostávať, by nemala byť ani privysoká, ale na druhej strane ani prinízka. Malo by sa naučiť hospodáriť so svojimi peniazmi už od detstva, a preto by ste ho mali naučiť, na čo peniaze míňať môže. Od toho sa odvíja aj výška vreckového, aby dieťa bolo schopné si vôbec za neho niečo kúpiť a nemuselo by šetriť na nejakú drobnosť príliš dlho, pretože to by ho po čase mohlo prestať baviť. Na druhej strane by ste ho mali naučiť, že ak pár mesiacov neminie nič, potom si bude môcť kúpiť niečo oveľa väčšie. Čo sa týka výšky vreckového na začiatku, optimálne je dávať dieťaťu maximálne 5 € a s pribúdajúcim vekom to navyšovať. Dieťa na druhom stupni by mohlo dostávať od 5 – 10 € a na strednej škole približne 5 €/na týždeň. Aj pri tomto platí, že výšku financií nastavujete vy a vaše možnosti.

5-1024x536 Naučte svoje deti vážiť si peniaze!

Choďte im príkladom

Už od malého veku by sa dieťa malo naučiť, že peniaze nerastú na strome a nezískavajú sa za nič. Peniaze sa získavajú prácou, a preto mu vysvetlite, že na tú hračku, ktorú práve chce a ktorú vlastne ani nepotrebuje, musíte vy pracovať určitý čas. Vysvetlite mu, že zo zarobených peňazí musíte platiť určíte veci a že nie všetko, čo má jeho kamarát v škole, musí mať aj on. Vzdelávať sa v otázke financií by sa samozrejme mal aj rodič sám a až potom to naučiť svoje dieťa. Choďte dieťaťu príkladom, lebo ak neviete šetriť peniaze vy, nebude to vedieť ani on.

6-1024x536 Naučte svoje deti vážiť si peniaze!

Ako začať?

Aby si vaše dieťa vôbec urobilo nejaký návyk s utrácaním, začnite už od malého veku, avšak s cukríkmi. Naučte ho, že ak dnes zje všetky cukríky naraz, ďalšie dni nebude mať nič. Ďalej pokračujte hračkami. Naučte ho, že ak si hračku zničí, nedostane hneď novú. Tým si začne svoje hračky a svoje veci vážiť a zaobchádzať s nimi lepšie. Rovnako ich vo vyššom veku môžete naučiť aj to, koľko čo stojí. Môžete mu povedať, že má 5 € a musí v obchode nimi nakúpiť a zaplatiť, tak si dieťa bude uvedomovať hodnotu peňazí. Ak bude vaše dieťa schopné chápať výrazy a pojmy, začnite sa s nimi hrať spoločenské hry, kde pochopia, čo sú príjmy, čo výdavky. V prípade, že vaše dieťa nastupuje už na strednú školu, vtedy treba premýšľať o založení účtu, avšak pohyby na účte by ste mali kontrolovať a samozrejme mu nastaviť aj denný, prípadne mesačný limit.

Chyby, ktorých sa rodičia dopúšťajú

Medzi chyby, ktoré môžu nastať, ale ktorým by ste sa mali vyhýbať je napríklad nedávať žiadne peniaze svojim deťom len preto, lebo im nedôverujete. Naopak chybou je, ak mu budete dávať príliš veľké vreckové, pretože tak nikdy nepochopí hodnotu peňazí. Ďalšou chybou môže byť aj to, že svojim deťom kúpite všetko, čo chcú. A nakoniec, najväčšou chybou, ktorú urobiť môžete, neviesť ich k žiadnym návykom a k hospodáreniu.

2-1024x536 Naučte svoje deti vážiť si peniaze!

Je dôležité pri šetrení peňazí začať úplne zľahka, napríklad tými cukríkmi a časom dodržiavať všetky kroky.