Kúpiť alebo prenajať nehnuteľnosť : čo sa viac oplatí?

0
652

Mnoho ľudí zdieľa názor, že prenájom domu sú v podstate vyhodené peniaze. No je to naozaj tak ? Už ste sa naisto rozhodli kúpiť nový domov, alebo je to iba plán do budúcnosti?  Oplyvňuje  vás názor, že za prenájom len vyhadzujete peniaze? Pred tým, ako urobíte posledné rozhodnutie, je potrebné vziať do úvahy niekoľko dôležitých vecí.

model-houses-coins-with-people-using-calculator-house-cost-concept_36897-796 Kúpiť alebo prenajať nehnuteľnosť : čo sa viac oplatí?

1. Porovnajte si náklady NÁJOM vs. KÚPA

Mnoho ľudí robí chybu, keď si myslí, že jednoducho prejdú od platenia nájomného k splácaniu hypotéky a bude to skoro to isté. S hypotékou však súvisí aj niekoľko ďalších výdavkov, ktoré sú spojené s kúpou a vlastníctvom domu.

Budete musieť napríklad zahrnúť náklady na presťahovanie do nového domu, poistenie domu, údržbu domu. Konkrétnejšie náklady zahŕňajú terénne úpravy, kosenie trávy, odpratávanie snehu, renovačné práce, atď. Je tiež veľmi dôležité vziať do úvahy napríklad vek strechy či vek spotrebičov, a to zdôvodu, že ak potrebujú opravu alebo výmenu, predtsavujú veľké výdavky.

2. Porozmýšľajte o tom, ako dlho chcete v novom bývaní ostať 

Ak neplánujete zostať vo svojom dome dlho, aby ste si dokázali vybudovať svoj vlastný majetok, potom by váš domov mohol byť jamou na peniaze. Budovanie vlastného majetku však závisí od mnohých faktorov. Ak predáte dom príliš rýchlo predtým, ako si ho vybudujete, kúpa domu sa môže stať stratou peňazí.

Ak si kúpite dom a rozhodnete sa predať ho o niekoľko rokov (alebo mesiacov) po jeho kúpe, mohli by ste prísť o svoje peniaze. Je pravdepodobné, že akýkoľvek kapitál, ktorý v tomto období vybudujete, pohltia poplatky realitnej kancelárie či dane.

3. Dôkladne si skontrolujte podmienky pôžičky

Kvôli mnoho podvodným pôžičkám je veľa ľudí zadĺžených. Je to tak preto, lebo sa nechali nahovoriť ponukou banky bez toho, aby o tom porozmýšľali a zistili, čo si môžu skutočne dovoliť. Je veľmi dôležité vyhnúť sa tejto nákladnej chybe. Je dôležité teda zarátať všetky vaše výdavky a mesačné splátky do vášho rozpočtu. Potom pomocou neho ľahko určíte, akú pôžičku si môžete dovoliť, aby ste sa nedostali do finančnej tiesne.

4. Majte na pamäti to, že by ste svoje bývanie mali považovať za investíciu

Myslite na to, že svoje bývanie považujete za investíciu. Pamätajte však na to, že skutočnosť, že sa hodnota vášho domova môže zvýšiť, nemusí nevyhnutne znamenať, že ide o investíciu v pravom slova zmysle. Je to tak preto, lebo vaše primárne bydlisko je aj vašim útočiskom.  Cieľom investície je, aby ste pri predaji zarobili peniaze. Urobíte to tak, že investície zakúpite za čo najnižšie náklady a s nimi súvisí najmenšia suma výdavkov. To dáva vašim investíciám potenciál doceniť a získať v budúcnosti zisk.

NA ZÁVER

Pokiaľ sa teda rozhodujete, či si nehnuteľnosť prenajať alebo kúpiť, nezabudnite vziať do úvahy vyššie uvedené faktory. Tiež by ste mali zvážiť, ako vaše rozhodnutie ovplyvní  vaše financie. Majte na pamäti, že pri rozhodovaní o tom, či si prenajmete alebo kúpite, neexistuje nesprávne rozhodnutie. V ideálnom prípade chcete postupovať tak, aby ste sa mali čo najlepšie.