Bude bývanie po koronakríze jednoduchšie?

0
831
uver na byvanie

Koronavírus ovplyvnil určite každého človeka. Či už pracujúcich ľudí, ktorí stratili svoje zamestnanie alebo podnikateľov, ktorí prišli o zákazky a zisky. Rovnako ovplyvnil aj banky, ktoré museli upraviť úroky pre každého. V minulom článku sme vám ukázali ako sa menil úver v bankách a v tom dnešnom si ukážeme ostal nezmenený alebo sa opäť menil.  bankách.

Úver na bývanie

Viacerí z vás sa rozhodujú či investujú peniaze do kúpy bytu alebo stavby domu. Avšak, aj na jednu aj na druhú nehnuteľnosť potrebujete peniaze, ktoré, ak ste si nenašetrili, tak si musíte požičať. Každá banka poskytuje hypotekárny úver a je len na vás, ktorú z nich si vyberiete. Na stránke každej banky nájdete aj podrobné informácie, čo všetko musíte  pri vybavovaní splniť a ako dlho takúto pôžičku budete splácať.

Doklady, ktoré musíte mať

Pri vybavení každej hypotéky budete najskôr potrebovať:

– doklad totožnosti,

– znalecký posudok,

– potvrdenie o príjme v prípade, že si ho banka sama neoverí v Sociálnej poisťovni,

– a na dokladovanie účelu je potrebná napr. kúpna zmluvu, stavebné povolenie alebo iný doklad, o ktorom je klient informovaný hypotekárnym špecialistom.

V každej banke dozviete, aká je minimálna a maximálna výška úveru a tiež aká je minimálna a maximálna doba splatnosti úveru. V každej banke je výška úveru je iná. No doba splatnosti sa pri väčšine z nich pohybuje od 1-5 rokov a tá maximálna doba je väčšinou 30-40 rokov.

Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, ako a o koľko percent sa zmenil hypotekárny úver v našich komerčných bankách na Slovensku. Podľa portálu Finančný kompas si viete pozrieť a porovnať hypotekárny úver vo všetkých bankách alebo si vybrať len tie, o ktorých premýšľate. Dočítate sa na ňom, že žiadna banka nezmenila svoju výšku ani pri čiastočných uvoľneniach, až na jednu.

porovnanie Bude bývanie po koronakríze jednoduchšie?

Banka, ktorá svojou výškou prekvapila

Veľkým prekvapením je banka mBank, ktorá pri svojej hypotéke mHYPOTÉKA Účelová na bývanie v porovnaní s minulým mesiacom zvýšila úrok o 0,15 %. Pri tejto hypotéke je minimálna výška 7000 € a maximálna 500 000 €. Minimálna doba splatnosti pri tomto úvere je 1 rok a maximálna 40 rokov. V prípade maximálnej výšky úveru z hodnoty domu alebo bytu je 90 %. Aj pri tejto banke sa na ich webovej stránke dozviete podrobné informácie, čo všetko musíte spĺňať, aby ste hypotekárny úver dostali.