Živnostníci s paušálnymi výdavkami si dane rekreačnými poukazmi neznížia, upozorňuje poradca

0
411

3.8.2019 (Webnoviny.sk) – Živnostníci s paušálnymi výdavkami si rekreačnými poukazmi základ dane neznížia. Upozorňuje na to Radovan Ihnát zo Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP).

Podľa zákona o dani z príjmov sú totiž v paušálnych výdavkoch zahrnuté všetky výdavky živnostníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov zo živnosti.

Pri skutočných výdavkoch inak

“Ak samostatne zárobkovo činná osoba uplatňuje paušálne výdavky, tieto výdavky na rekreáciu nebude môcť efektívne daňovo využiť,“ dodal pre agentúru SITA Ihnát.

Iné je to však v prípade živnostníkov a ďalších samostatne zárobkovo činných osôb, ktorí si uplatňujú skutočne vynaložené výdavky.

Ak nie sú zároveň zamestnaní a nemajú nárok na preplatenie dovolenky, majú právo na zníženie svojho základu dane v sume 55 % výdavkov na rekreáciu za rovnakých podmienok, ako v prípade zamestnancov.

Aspoň dva roky podnikania

“Musí ísť o pobyt na Slovensku spojený s dvoma prenocovaniami, musí existovať faktúra z hotela alebo ubytovacieho zariadenia s menom samostatne zárobkovo činnej osoby a okrem toho samostatne zárobkovo činná osoba nesmie získať príspevok na rekreáciu v pozícii zamestnanca,“ konštatuje Ihnát.

Zároveň v prípade samostatne zárobkovo činných osôb platí, že ak si chcú znížiť daňový základ o časť výdavkov na rekreáciu, musia podnikateľskú činnosť vykonávať najmenej dva roky.

“Do daňovo efektívnych výdavkov si môže uplatniť 55 % oprávnených výdavkov na rekreáciu, maximálne však sumu 275 eur,“ dodal Ihnát.

Viac k témam: rekreačné poukazy, Slovenská komora daňových poradcov, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba, živnostníci
Zdroj: Webnoviny.sk – Živnostníci s paušálnymi výdavkami si dane rekreačnými poukazmi neznížia, upozorňuje poradca © SITA Všetky práva vyhradené.