Zástupcovia V4 a ďalších siedmich krajín EÚ podpísali spoločnú deklaráciu vo veci eurofondov a posilnenia jednotného trhu

0
64

14.5.2024 (SITA.sk) – Jedenásť krajín Európskej únie, vrátane Slovenska, z jej strednej a východnej časti dali v Prahe najavo svoje záujmy pri budúcich eurofondoch a posilnení jednotného trhu. Na neformálnom stretnutí ministrov a zástupcov zo skupiny V4 a ďalších siedmich členov EÚ podpísali v utorok spoločnú deklaráciu v súvislosti s nastavením priorít a procesov novej politiky súdržnosti po roku 2027.

Za Slovensko pridal podpis minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Na stretnutí v rámci predsedníctva Českej republiky vo V4 sa zúčastnila aj eurokomisárka pre súdržnosť a reformy Elisa Ferreira.

Kooperácia pri príprave národných pozícií

„Deklarácia zohľadňuje kľúčové priority SR, medzi ktoré patrí uplatnenie regionálne zameraného prístupu odrážajúceho územné špecifiká a rozdiely, zachovanie podpory všetkých regiónov s hlavnou pozornosťou na tie najmenej rozvinuté, pre nás prioritné a regióny v rozvojovej pasci či prispôsobenie pravidiel politiky súdržnosti zmenenej sociálno-ekonomickej a politickej realite,“ povedal Richard Raši. Podľa ministerstva investícií sa stretol aj so svojím českým kolegom, podpredsedom vlády a ministrom pre miestny rozvoj Ivanom Bartošom.

„Som rád, že aj napriek silným slovám českej vlády pred prezidentskými voľbami normálne funguje medzivládna spolupráca,” povedal po bilaterálnom rokovaní ministrov Richard Raši. Nadštandardné vzájomné vzťahy Slovenska a Česka sa podľa ministerstva investícií prejavujú aj v rámci kooperácie pri príprave národných pozícií pre obdobie politiky súdržnosti po roku 2027.

Najzaujímavejšie projekty

Česko aktuálne predsedá Vyšehradskej skupine, čo ešte intenzívnejšie prehlbuje česko-slovenské vzťahy. Silné partnerstvo medzi Slovenskom a Českom je tiež v programe cezhraničnej spolupráce Interreg SK-CZ, ktorú riadi práve ministerstvo investícií. V minulom programovom období bolo na tieto účely vyčlenených 106 miliónov eur, pričom takmer 107 miliónov eur podporí toto územie aj z nových eurofondov.

„Dôkazom výborne fungujúcej spolupráce pri riadení a implementácii programu je to, že v aktuálne končiacom programovom období 2014 – 2020 sa podarilo vyčerpať všetky prostriedky,“ uviedol Richard Raši. Medzi najzaujímavejšie projekty patrí nové mostné prepojenie medzi Kopčanmi a Mikulčicami nad riekou Morava, vytvorenie Trezoru prírody v Horní Lideči a projekt Trebuchet, v rámci ktorého boli zrekonštruované hrady v Trenčíne a Buchloviciach.

Podpora cestovného ruchu

Aktuálne je schválený projekt na mostné prepojenie medzi Juhomoravským a Trnavským samosprávnym krajom cez rieku Morava. V novom programovom období 2021 – 2027 pôjde najviac financií na podporu cestovného ruchu, kultúrneho a historického dedičstva, či zelených tém.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Už máme schválené projekty vo výške 62 % celkovej alokácie programu, čo nás radí medzi najlepšie programy nielen v regióne, ale aj medzi najlepšie programy Interreg v EÚ, ktorých je celkovo 86,“ podotkol minister investícií. Aktuálne sa už diskutuje o budúcnosti kohéznej politiky aj o budúcnosti programov v rámci cieľa Európska územná spolupráca, za účelom nastavenia ďalších foriem rozvoja slovensko-českej cezhraničnej spolupráce pre nové programové obdobie.

V pláne je opätovné obnovenie zasadnutí slovensko-českej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu, pretože posledné zasadnutie komisie sa uskutočnilo v máji 2019, najmä z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie.

Viac k témam: Cezhraničná spolupráca, Eurofondy, Minister investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR, politika súdržnosti
Zdroj: SITA.sk – Zástupcovia V4 a ďalších siedmich krajín EÚ podpísali spoločnú deklaráciu vo veci eurofondov a posilnenia jednotného trhu © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie