Zamestnanosť na Slovensku opäť klesla, pracovníkov naberali len tri odvetvia

0
121

13.9.2023 (SITA.sk) – Zamestnanosť v slovenskom hospodárstve klesla aj počas júla tohto roka. Medziročný pokles počtu zamestnancov sa prejavil až v siedmich z desiatich sledovaných odvetví ekonomiky.

Priemysel ako najväčší zamestnávateľ mal medziročne nižší stav zamestnancov o 0,5 %, zamestnanosť sa pritom v tomto odvetví s výnimkou tohtoročného marca znižuje už 17 mesiacov. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Úbytok zamestnancov

Zo zamestnávateľsky významnejších odvetví medziročne klesla zamestnanosť ešte vo vybraných trhových službách o 2,2 % a v maloobchode o 1,9 %.

Najvýraznejší medziročný úbytok zamestnancov takmer o 4 % zaznamenali činnosti reštaurácii a pohostinstiev a veľkoobchod. Zamestnanosť medziročne vzrástla v stavebníctve o 1,9 %, informáciách a komunikácii o 2,2 % a v predaji a oprave motorových vozidiel o 0,7 %.

Klesajúca zamestnanosť

V súhrne od začiatku tohto roka sa počet zamestnancov medziročne zvýšil len v štyroch z desiatich sledovaných odvetví. O viac ako 2 % stúpol v stavebníctve, informáciách a komunikácii a tiež v ubytovaní, do 1 % v predaji a oprave motorových vozidiel.

Naopak, zamestnanosť medziročne klesla do 1 % v priemysle, doprave a skladovaní a tiež v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, výraznejšie, o viac ako 2 % vo vybraných trhových službách a vo veľkoobchode. Na úrovni júla 2022 zostala v maloobchode.

Viac k témam: nezamestanosť, Slovenská ekonomika, Štatistiky
Zdroj: SITA.sk – Zamestnanosť na Slovensku opäť klesla, pracovníkov naberali len tri odvetvia © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie