V januári tohto roku bolo na Slovensku vyhlásených 21 konkurzov, stavebníctvo prvýkrát predbehlo obchod

0
143

6.2.2022 (Webnoviny.sk) – V januári tohto roku bolo na Slovensku vyhlásených 21 konkurzov na majetok dlžníkov podnikateľských subjektov a povolené dve reštrukturalizácie.

Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ostal počet konkurzov na rovnakej úrovni a počet reštrukturalizácií sa zvýšil z jednej na dve.

Stavebný boom stále trvá

V medziročnom porovnaní počet konkurzov vzrástol o takmer 17 percent, počet reštrukturalizácií sa nezmenil.

V minulom mesiaci bolo zároveň zastavených päť konkurzných konaní pre nedostatok majetku a z rovnakého dôvodu bolo zrušených deväť konkurzov. Zároveň sa začalo 23 nových konkurzných konaní.

„Prvýkrát od roku 2006, kedy sme začali analyzovať spôsoby riešenia úpadku firiem, bol počet vyhlásených konkurzov v januári v stavebníctve vyšší, než počet konkurzov vo veľko- a maloobchode,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Je to podľa nej o to pozoruhodnejšie, že stavebný boom na Slovensku stále trvá. „Týka sa však najmä veľkých investičných projektov, zatiaľ čo niektoré menšie stavby stoja pre desať až sto a viac percentný nárast cien stavebných materiálov ako aj nedostatok stavebných robotníkov,“ objasnila.

Spoločnosti bez zamestnancov

Z hľadiska právnych foriem dlžníkov bolo v januári 20 konkurzov vyhlásených na majetok právnických osôb podnikateľov, z nich 18 boli spoločnosti s ručením obmedzeným, jedna akciová spoločnosť a jedna jednoduchá spoločnosť na akcie. Zároveň bol vyhlásený konkurz na jedno združenie.

Viac ako 57 percenta predstavujú spoločnosti bez zamestnancov. Najväčším zamestnávateľom, na majetok ktorého bol v uvedenom období vyhlásený konkurz, bola košická bezpečnostná spoločnosť CI – servis a.s.

Najviac konkurzov bolo v uplynulom mesiaci vyhlásených v stavebníctve (4), v troch sekciách boli vyhlásené po tri konkurzy, a to dodávka elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu, ďalej odborné, vedecké a technické činnosti a v sekcii administratívne a podporné služby.

Geograficky sa najviac konkurzov odohralo v Bratislavskom a v Trenčianskom kraji, v každom po štyri.

CRIF – Slovak Credit Bureau

zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Viac k témam: Konkurzy
Zdroj: Webnoviny.sk – V januári tohto roku bolo na Slovensku vyhlásených 21 konkurzov, stavebníctvo prvýkrát predbehlo obchod © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie