Štát chce dať zamestnancom štátnej a verejnej správy jednorazovú pomoc 500 eur

0
143

25.6.2022 (Webnoviny.sk) –
Aktualizované v sobotu 25. júna o 12:53 hod.

Približne 400-tisíc zamestnancom štátnej a verejnej správy štát ponúkne 500 eur na osobu v tomto roku ako jednorazovú pomoc. Celkovo pôjde o sumu 200 miliónov eur.

Na tlačovej besede to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO). Podľa neho ide o ponuku na rokovania s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ).

To, čo vieme dnes ponúknuť, je jednorazová pomoc v tomto roku a nezaväzuje vládu na výdavky v ďalších rokoch. Chceme pomôcť ľuďom, lebo chceme pomáhať, ale musíme to robiť v rámci svojich možností,“ uviedol premiér.

Rokuje sa o pomoci

Podľa neho sa rokuje o pomoci každej skupine obyvateľov. Poznamenal, že pokračujú samostatné rokovania, ktoré sa týkajú odmeňovania zdravotníkov a sestier.

Pracujeme na riešeniach, nie je pravda, že nič nerobíme. Sme si vedomí, že nás čaká ešte mnoho rokovaní a chceme ich zvládnuť,“ vyjadril sa Heger. O odmeňovaní pracovníkov v sociálnej sfére sa podľa šéfa vlády rokuje s ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina).

Dal si osobný záväzok

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) vyhlásil, že si vyhodnotil všetky reakcie za posledné týždne a dal si osobný záväzok.

Mám osobný cieľ, aby sme do konca týždňa učiteľom ukázali, že nám na nich záleží,“ povedal s tým, že predstaví plán, ako sa budú zvyšovať platy učiteľov a nepedagogických zamestnancov na budúci rok.

Matovič vymenoval, kde chce získať zdroje na navýšenie platov: nekradneme, šetríme a ideme po krku podvodníkom, ktorí neplatili dane.

Nerieši svoje pocity

Premiér Heger odpovedal aj na to, ako sa cíti v koalícii po tom, čo strana Sloboda a Solidarita (SaS) opäť tento týždeň oznámila, že na koaličné rady nebude chodiť.

Dnes ráno sa cítim, tak, že som sa konečne vyspal. Cítim sa celkom fajn,“ povedal žartovne predseda vlády. Vzápätí doplnil, že nerieši to, ako sa cíti.

Spomenul, že vláda musí riešiť pandémiu, energetickú krízu a vojnu na Ukrajine. Poznamenal, že nechce nikoho kritizovať, neplače nad rozliatym mliekom a pozerá sa dopredu.

Spoločný boj za ľudí

Minister Matovič vyzval SaS, aby spoločne išli bojovať za ľudí. „Prestaňme bojovať proti sebe,“ povedal s tým, že si dal vypočítať útoky za posledné dni voči nemu a jeho hnutiu.

Tvrdil, že ich bolo 365. „Odpúšťam,“ poznamenal a dodal, že by ale mali prestať „podrývačské útoky“.

Zvyšovanie daní nebude

Nepočítame so zvýšením daní. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) takto dnes reagoval v relácii Sobotné dialógy v RTVS na otázku, kde bude hľadať zdroje na plánované vyplatenie 500 eur v hrubom v tomto roku pre 400-tisíc zamestnancov štátnej a verejnej správy.  Celkovo má ísť o sumu 200 miliónov eur.

Šéf rezortu financií v relácii povedal, že zdroje na vyplatenie peňazí nájde a jeden je taký, ktorý nemôže menovať, ale bude to pozitívne prekvapenie pre všetkých. O zdrojoch z daňových nadpríjmov poznamenal, že tam je veľa ľudí v rade. Podľa Matoviča koaličných partnerov oboznámili s návrhom na vyplatenie 500 eur.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dnes uviedla, že ak minister financií dokáže nájsť kryté zdroje z tohtoročného rozpočtu, tak si vie po oboznámení sa s celým návrhom predstaviť podporu spomínanej jednorazovej pomoci. Matovič k tomu poznamenal, že „my tie zdroje nájdeme a budeme si za to niesť pozitívne či negatívne emócie“. Kde konkrétne ich nájde, nepovedal.

Viac k témam: jednorazový príspevok, Štátna správa, Verejná správa
Zdroj: Webnoviny.sk – Štát chce dať zamestnancom štátnej a verejnej správy jednorazovú pomoc 500 eur © SITA Všetky práva vyhradené.