Slováci by mohli pri zateplení rodinného domu požiadať o dotáciu, ministerstvo vyčlenilo peniaze

0
464

30.7.2019 (Webnoviny.sk) – O štátnu dotáciu na zateplenie rodinného domu v rámci piatej výzvy požiadalo v prvý deň viac ako šesťdesiat záujemcov. Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) o tom informovalo s tým, že uvedený počet žiadostí zaevidovali za prvých šesť hodín od začiatku ich elektronického podávania.

O príspevok v maximálnej výške 8 800 eur môžu majitelia rodinných domov starších ako desať rokov požiadať do 30. septembra tohto roka, alebo do zaevidovania najviac päťsto žiadostí.

Úspešní žiadatelia môžu na zateplenie rodinných domov získať dotáciu do výšky 40 % z oprávnených nákladov, maximálne osemtisíc eur, a na dokumentáciu osemsto eur.

Domy s nulovou potrebou energie

“Na propagáciu dotácií na zateplenie rodinných domov aj nový príspevok na domy s takmer nulovou potrebou energie využívame všetky komunikačné kanály tak, aby neprišlo k navýšeniu rozpočtu. To by totiž znamenalo zníženie objemu financií určených priamo na dotácie,” uviedol pre agentúru SITA rezort dopravy.

Cieľom je podľa neho, aby občania mohli použiť čo najviac peňazí. “O vyhlásení výzvy preto informujeme na internetovej stránke ministerstva, na stránke zatepluj.sk, prostredníctvom mediálneho servisu a tiež na každoročnom veľtrhu CONECO,” priblížilo ministerstvo dopravy a výstavby.

Ako dodalo, zúčastňuje sa tiež na podujatí Dni energie a ekológie, v rámci ktorého priamo v uliciach Banskej Bystrice, Žiliny a Bratislavy ľuďom vysvetľujú, ako získať dotácie a v konečnom dôsledku tak ušetriť na energiách.

Znalosť medzi ľuďmi je nízka

Organizácia Budovy pre budúcnosť (BPB) v pondelok upozornila, že hoci ministerstvo dopravy a výstavby odporuje program na zateplenie rodinných domov od roku 2016, jeho znalosť medzi ľuďmi je nízka.

Z prieskumu agentúry Focus z novembra 2018 vyplynulo, že tento program poznajú spontánne dve percentá opýtaných a len štyri percentá vlastníkov rodinných domov o ňom počuli a majú dostatok informácií.

Prieskum tiež ukázal, že 23 percent vlastníkov rodinných domov rekonštrukciu neplánuje, i keď by to bolo potrebné, pretože nemajú dostatok finančných prostriedkov.

“Na potrebu riadnej propagácie programu upozorňujeme ministerstvo od jeho spustenia v roku 2016 a aj počas rokovaní v tomto roku. Je poľutovaniahodné, že ministerstvo za tri roky nedokázalo zorganizovať propagačnú kampaň,” uviedla pre agentúru SITA riaditeľka organizácie Budovy pre budúcnosť Kateřina Chajdiaková.

Jedna podmienka neplatí

Náklady kampane odhadujú na desiatky tisíc eur, pričom na príspevky je vyčlenených 30 miliónov eur v kombinácii s dotáciami na nájomné bývanie. “Aj spustená (piata) výzva tak pôjde bez riadnej propagácie,” dodala Chajdiaková.

V piatom kole výzvy už neplatí podmienka, že zateplenie musí realizovať licencovaná firma. Žiadatelia musia však naďalej predložiť spracovaný projekt zateplenia rodinného domu, vrátane projektového energetického hodnotenia.

Žiadať o príspevok môže fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenska, ktorá je majiteľom rodinného domu. Príspevok možno poskytnúť, ak práce zahrnuté do oprávnených nákladov boli začaté po 31. decembri 2014. Jednopodlažný rodinný dom môže mať podlahovú plochu najviac 150 štvorcových metrov a viacpodlažný 300 štvorcových metrov.

Viac k témam: BPB Budovy pre budúcnosť, dotácie, zateplenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci by mohli pri zateplení rodinného domu požiadať o dotáciu, ministerstvo vyčlenilo peniaze © SITA Všetky práva vyhradené.