Samosprávy dostali v minulom roku viac financií z podielových daní, prilepšili si o viac ako 130 miliónov eur

0
158

13.1.2022 (Webnoviny.sk) – Starostovia, primátori a župani majú k dispozícii viac prostriedkov z podielových daní. Za minulý rok celkovo získali 3,3 miliardy eur, čo medziročne predstavuje nárast o viac ako 131,7 milióna eur. Viac peňazí z podielových daní priniesol vyšší výnos dane z príjmov fyzických osôb (DPFO) oproti roku 2020.

Obce a mestá si prilepšili o 92,2 milióna eur a vyššie územné celky (VÚC) o 39,5 milióna eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská. Dáta k vývoju podielových daní sú podľa nej dostupné na transparentnom OpenData portáli finančnej správy, ktorá ich aktualizuje na mesačnej báze.

Vývoj nájdete na OpenData portáli

Spôsob rozdeľovania a poukazovania výnosu DPFO do rozpočtov obcí a rozpočtov VÚC, ako aj rozpočtové určenie a termíny upravuje zákon o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

Príjmom rozpočtov obcí je 70 % a VÚC 30 % výnosu DPFO. Rozdeľovanie výnosu DPFO obciam a VÚC upravuje vládne nariadenie podľa zadefinovaných kritérií, ako napríklad počet obyvateľov s trvalým pobytom, počet žiakov škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, nadmorská výška obce, či jej veľkosť.

„Vývoj prevodu DPFO územnej samospráve nájde odborná aj laická verejnosť na OpenData portáli spracovaný prehľadne formou grafov po jednotlivých rokoch a mesiacoch. Za pomoci filtrov si môžu návštevníci portálu vyhľadať údaje za jednotlivé obce a mestá, resp. VÚC a vedia si zobraziť konkrétne poukázané sumy od roku 2018,” dodala hovorkyňa finančnej správy.

Stransparentnenie údajov

OpenData portál sprevádzkovala finančná správa v novembri minulého roka s cieľom stransparentniť údaje finančnej správy a sprístupniť občanom, či laickej a odbornej verejnosti všetky údaje, ktoré má k dispozícii.

Dáta sú rozdelené do 8 tematických kategórií akými sú Finančná správa, Výber daní a cla, Výkon správy daní, Výkon správy cla, Nedoplatky, Vymáhanie a exekúcie, Daňová kontrola, Poskytovanie informácií a Byť zdravý je výhra.

Viac k témam: podielové dane, Samosprávy
Zdroj: Webnoviny.sk – Samosprávy dostali v minulom roku viac financií z podielových daní, prilepšili si o viac ako 130 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.