Počas letných prázdnin malo brigádu o 20-tisíc študentov viac ako pred rokom

0
174

11.9.2021 (Webnoviny.sk) – Počas tohtoročných letných prázdnin pracovalo na dohody o brigádnickej práci študentov takmer o 20-tisíc viac mladých ľudí ako vlani.

Počet takýchto dohôd však ešte neprekonal predpandemické obdobie roku 2019. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Niektorí si uplatnili odvodovú výnimku

Poisťovňa zaevidovala počas tohtoročných prázdnin v júli a auguste 213 538 dohôd o brigádnickej práci študentov.

Viac ako 117-tisíc z nich tvorili dohody, pri ktorých si študent uplatnil odvodovú výnimku a neplatil zo zárobku do 200 eur mesačne poistné na dôchodkové poistenie. Pri 78 300 brigádach dosiahli študenti vyššie zárobky, z ktorých za nich zamestnávateľ poistné odviedol.

Minulý rok brigádovalo menej študentov

Vlani v rovnakom období Sociálna poisťovňa zaregistrovala 193 594 dohôd, z nich bolo 115 294 dohôd bez dôchodkového poistenia, s uplatnenou odvodovou úľavou pri príjme do 200 eur. Takmer 93,4 tisíca bolo dohôd s vyšším príjmom, pri ktorých zamestnávateľ uhradil poistné na dôchodkové poistenie študenta.

Celkovo tak počas prázdnin v minulom roku brigádovalo na tento typ dohôd takmer o 20-tisíc menej študentov ako tento rok.

Ak študent pracuje na dohodu o brigádnickej práci študentov, je povinný platiť poistné na dôchodkové poistenie. Ak jeho mesačný príjem z tejto dohody nepresiahne 200 eur, má právo si uplatniť výnimku na neplatenie poistného na dôchodkové poistenie. V takomto prípade poistné neodvádza.

Viac k témam: letná brigáda, letné prázdniny, študenti
Zdroj: Webnoviny.sk – Počas letných prázdnin malo brigádu o 20-tisíc študentov viac ako pred rokom © SITA Všetky práva vyhradené.