Ovplyvnil koronavírus vaše financie? Čo teraz?

0
1530
zenske ruky a euromincovky

V priebehu posledných mesiacov nás nespochybniteľne zasiahla celosvetová kríza spôsobená „pandemickou situáciou“. Hypotéka, úver, dôchodkové piliere… a milión iných finančných povinností. Mnohí prišli o prácu, iným sa znižovali platy. Mnohí ľudia viac nedokážu splácať svoje povinné splátky. Ste jedným z ľudí zasiahnutých krízou? Poradíme vám, ako ďalej!

Hypotéka

Klesol váš príjem na minimum? Skôr, ako sa dostanete do ťažkostí, kontaktuje vašu banku a pokúste sa váš problém vyriešiť. Ak sa už dostanete do omeškania, podmienky získať úľavy sú podstatne náročnejšie. Akonáhle sa z vás stane neplatič, nabaľujú sa vám poplatky za upomienky a banka vám nemusí vyjsť v ústrety. Banka vám môže ponúknuť niekoľko nasledovných riešení:

  1. Žiadosť o zníženie úroku, čím vám budú znížené aj splátky.
  2. Žiadosť o predĺženie splatnosti.
  3. Žiadosť o odklad splátok (aktuálne väčšinou bez sankcií)

Úver

Máte viaceré úvery? Ak vás zasiahla kríza, v prvom rade je potrebné urobiť si research a dať dokopy všetky vaše úvery (z kreditnej karty, spotrebné úvery, lízingy či nákupy na splátky) do jedného lacnejšieho. Takýmto spôsobom jednak ušetríte na úrokoch poplatkoch a vaša splátka bude zároveň nižšia. Situáciu je potrebné riešiť skôr, ako sa dostanete do finančnej tiesne. Mohlo by sa totiž stať, že sa ocitnete na zozname neplatičov a bude pre vás o to ťažšie získať ďalší úver.

Dôchodkový pilier

Ak sporíte v 2. alebo 3. dôchodkovom pilieri akciových alebo indexových fondoch, svoje úspory by ste teraz rozhodne nemali presúvať do garantovaných fondov. Keďže aktuálne garantované fondy sú aktuálne v poklese, mohli by ste urobiť poriadnu chybu. Radšej počkajte až akcie znova narastú. Veď po každom poklese väčšinou príde vzrast.

Ak sporíte v garantovaných fondoch, mali by ste ich čím skôr presunúť do tých akciových a indexových. Za relatívne nízku cenu totiž v súčasnosti viete kúpiť veľa podielov. Samozrejme, táto rovnica je platná v prípadoch, kedy vám ešte do dôchodku chýba aspoň 10 rokov. 

Začnite šetriť

Samozrejme, ak v súčasnosti nemôžete, je to v poriadku. Skôr tým myslíme vo všeobecnosti. Hneď ako budete môcť, začnite si vytvárať finančnú rezervu. Neviete ako na ňu a nedarí sa vám šetriť? Vytvorte si finančný plán na mieru!