Najbohatší Slovák sa pýši vyše miliardovým majetkom, v rebríčku sú aj traja nováčikovia a jedna žena

0
377

1.10.2019 (Webnoviny.sk) – Najbohatším Slovákom je podľa aktuálneho rebríčka magazínu Forbes väčšinový vlastník developerskej spoločnosti HB Reavis Ivan Chrenko. Hodnotu jeho majetku magazín odhaduje na 1,39 miliardy eur.

V hodnotení už nefiguruje Babiš

Ivan Chrenko sa však dostal na čelo rebríčka vďaka tomu, že už v ňom nefiguruje bratislavský rodák Andrej Babiš, ktorého majetok dosahuje až 2,7 miliardy eur.

“Keďže ako českého premiéra globálny rebríček miliardárov magazínu Forbes uvádza pod českou vlajkou, rozhodli sme sa, že bude zaradený len v rámci českého zoznamu,” uvádza šéfredaktor slovenskej verzie magazínu Juraj Porubský.

Za Ivanom Chrenkom tak v aktuálnom rebríčku najbohatších Slovákov nasleduje na druhej priečke najväčší partner finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. Jeho majetok sa tesne priblížil k miliarde eur, keď podľa magazínu dosahuje aktuálne hodnotu 960 miliónov eur.

Majetok rozšírili o pol miliardy eur

Prvú trojku najbohatších Slovákov uzatvára vlastník skupiny Moravia Steel či zdravotníckej skupiny Agel Tomáš Chrenek s majetkom v hodnote 680 miliónov eur.

Prvá trojka tak podľa magazínu v porovnaní s aprílom minulého roka rozšírila svoj majetok o pol miliardy eur. Nejde pritom o peniaze uložené na účtoch v bankách, prevažnú väčšinu tohto majetku tvoria podiely vo firmách, ktoré títo ľudia vlastnia.

V prvej desiatke aktuálneho rebríčka najbohatších Slovákov sa nachádza taktiež spolumajiteľ ružomberského Mondi SCP Milan Fiľo s majetkom 670 miliónov eur, trojica zakladateľov antivírusovej spoločnosti Eset – Miroslav Trnka s majetkom 660 miliónov eur, Peter Paško s 640 miliónmi eur a Rudolf Hrubý s 630 miliónmi eur.

Traja nováčikovia

Nasledujú Jozef a Patrik Tkáčovci z finančnej skupiny J&T s majetkom v hodnote 600 miliónov eur, najmladší spolumajiteľ skupiny okolo Moravia Steel Evžen Balko s 500 miliónmi eur a prvú desiatku uzatvárala s 500 miliónovým majetkom spojeným rovnako so skupinou Moravia Steel jediná žena v rebríčku Mária Blašková.

Ako ďalej informuje Forbes, v rebríčku tento rok pribudli traja nováčikovia. Dvaja sú spolumajiteľmi výrobcu Horaliek spoločnosti I.D.C. Holding, a to Pavol Jakubec a Štefan Kassay. Tretím je kľúčový majiteľ najväčšej slovenskej stávkovej spoločnosti Niké Otto Berger s rodinou.

“Typickým zástupcom rebríčka je teda muž, päťdesiatnik, jeho majetok postupne rastie a tento rok dosahuje 370 miliónov eur. V aktuálnom rebríčku Forbes miliardárov sveta sú v súčasnosti dvaja zástupcovia, Ivan Chrenko a Jaroslav Haščák,” dodáva magazín.

Viac k témam: bohatstvo, podnikateľ
Zdroj: Webnoviny.sk – Najbohatší Slovák sa pýši vyše miliardovým majetkom, v rebríčku sú aj traja nováčikovia a jedna žena © SITA Všetky práva vyhradené.