Dostupnosť terénnej opatrovateľskej služby v obciach sa má zvýšiť, na projekt vyčlenili milióny eur

0
144

6.8.2019 (Webnoviny.sk) – Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) začína realizovať národný projekt podpory rozvoja a dostupnosti terénnej opatrovateľskej služby.

Projektom sa má zvýšiť dostupnosť terénnej opatrovateľskej služby pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, s nepriaznivým zdravotným stavom a pre seniorov prostredníctvom podpory opatrovateľskej služby v malých obciach, ktoré túto sociálnu službu v súčasnosti neposkytujú.

Vyčlenili takmer päť miliónov eur

Na projekt je vyčlenených takmer päť miliónov eur s predpokladanou možnosťou čerpania finančných prostriedkov do mája 2021.

Národný projekt je financovaný z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu, z Operačného programu Ľudské zdroje. V tlačovej správe o tom informovala Marianna Šebová z Implementačnej agentúry MPSVR.

Projekt vo všetkých krajoch na Slovensku

Projekt je určený obciam s počtom obyvateľov do 1 000 vrátane, právnickým osobám zriadeným alebo založeným obcou s počtom obyvateľov do 1 000 vrátane, alebo spoločným obecným úradom zriadeným obcami s počtom obyvateľov do 1 000 vrátane, ktorí neposkytujú opatrovateľskú službu,” uvádza sa v tlačovej správe.

Projekt, ktorý sa bude realizovať vo všetkých krajoch na Slovensku, vychádza z dvoch predchádzajúcich, úspešne realizovaných národných projektov, tvrdí Šebová. Upozornila na to, že z celkového počtu 1 890 obcí, ktoré majú do 1 000 obyvateľov, má opatrovateľskú službu registrovanú iba 351 obcí.

Podpora na jedno pracovné miesto

Žiadatelia prostredníctvom projektu dostanú finančnú podporu na mzdu opatrovateľky vo výške 570 eur na jedno pracovné miesto na plný pracovný úväzok, pričom obec môže využiť možnosť finančnej podpory na maximálne dve pracovné miesta.

Pripúšťa sa aj kombinácia polovičných pracovných úväzkov,” uviedla agentúra. Projekt podľa agentúry podporuje zintenzívnenie foriem sociálnej inklúzie, zamestnanosť, ako aj vzdelávanie zamestnancov, čím prispieva k zvýšeniu kvality poskytovania sociálnych služieb na Slovensku.

Viac k témam: ESF Európsky sociálny fond, mzda, opatrovateľka
Zdroj: Webnoviny.sk – Dostupnosť terénnej opatrovateľskej služby v obciach sa má zvýšiť, na projekt vyčlenili milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Dostupnosť terénnej opatrovateľskej služby v obciach sa má zvýšiť, na projekt vyčlenili milióny eur
Bol článok užitočný?