Cestovné kancelárie sú pripravené organizovať zájazdy do 23 epidemiologicky bezpečných krajín

0
430

22.6.2020 (Webnoviny.sk) – Cestovné kancelárie sú pripravené organizovať zájazdy do epidemiologicky bezpečných zahraničných destinácií. Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes zároveň ubezpečuje, že v žiadnom prípade nechcú riskovať zdravie svojich klientov a budú sa riadiť nariadeniami vládnych orgánov.

Otváranie hraníc

“Všetko závisí od ďalšieho vývoja. Potrebujeme mať jasné vyjadrenia vlády k otváraniu hraníc aj mimo európskych štátov. Či tieto krajiny budú vôbec otvorené pre letnú sezónu 2020, alebo nie, kedy sa tak stane a za akých podmienok sa tak môže stať,” upozornil Berkes.

Šéf asociácie cestovných kancelárií a agentúr tvrdí, že im nejde o to, aby tlačili na otváranie aj niektorých iných destinácií mimo Európy. Z niektorých okolitých krajín podľa neho bude možné letieť aj do štátov mimo Európy, kam to zo Slovenska ešte nie je možné.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

“Skôr nám ide o to, aby sme sa nedostali do nekonkurenčnej situácie vzhľadom na okolité štáty. Česká republika, Rakúsko a Maďarsko budú sprístupnené, prostredníctvom letísk vo Viedni, v Budapešti alebo v Brne môžu klienti odlietať aj do štátov mimo Európskej únie,” uviedol Berkes.

Ak by cestovné kancelárie na Slovensku takúto možnosť nemali, boli by podľa neho mimoriadne znevýhodnené. “A na druhej strane riziko by bolo zvýšené, pretože by sme nemali presný prehľad o tom, koľko klientov vycestovalo do koľkých štátov mimo Európskej únie,” dodal Berkes.

23 bezpečných krajín

Potrebné je podľa neho zjednotiť rozhodnutia medzi štátmi EÚ, pokiaľ ide o možnosti lietania v rámci únie aj do mimoeurópskych štátov.

Po začatí postupného otvárania hraníc a uvoľňovania cestovania je momentálne zo Slovenska možné ísť voľne bez obmedzenia do 23 krajín Európy, ktoré sú epidemiologicky považované za bezpečné. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) do ostatných štátov sveta zatiaľ neodporúča cestovať.

V slovenskom zozname aktuálne nie sú viaceré prímorské krajiny vyhľadávané Slovákmi na trávenie nielen letnej dovolenky, napríklad Taliansko, Španielsko, Turecko či Egypt. Cestovné kancelárie v očakávaní ďalšieho uvoľňovania na svojich portáloch ponúkajú pobyty a zájazdy aj do viacerých krajín, kam sa momentálne neodporúča cestovať a zo Slovenska sa ani nedá letieť.

Na zozname 23 bezpečných krajín na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR sú Bulharsko, Cyprus, Česko, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy (samosprávne územie Dánska), Fínsko, Grécko, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko a Švajčiarsko.

Domáca izolácia ani test na Covid-19 nie sú povinné

Pri návrate z týchto štátov nemusia ísť občania do domácej izolácie ani predložiť negatívny test na ochorenie COVID-19. Rezort diplomacie odporúča občanom pri pobyte v uvedených krajinách dbať na zvýšenú opatrnosť (1. stupeň – výstraha) a priebežne sledovať tamojšie epidemiologické, karanténne, bezpečnostné a dopravné opatrenia. V prípade Sliezskeho veľkovojvodstva v Poľsku platí odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania do tejto časti krajiny.

“Pri príchode z iných ako uvedených destinácií je potrebné sa preukázať negatívnym testom na COVID-19, nie starším ako 96 hodín, príslušníkovi Policajného zboru SR. Po vstupe na územie Slovenska hraničnými priechodmi, na ktorých sa nevykonáva kontrola, je potrebné bezodkladne odovzdať negatívny výsledok testu na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva,” uviedlo MZVaEZ.

Ministerstvo tiež odporúča všetkým občanom pri pobyte v zahraničí, aby využili dobrovoľnú registráciu na portáli rezortu, alebo v mobilnej aplikácii Svetobežka. “Pre všetky ostatné štáty sveta naďalej platí odporúčanie necestovať,” dodal rezort diplomacie.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, letná dovolenka, SACKA Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr
Zdroj: Webnoviny.sk – Cestovné kancelárie sú pripravené organizovať zájazdy do 23 epidemiologicky bezpečných krajín © SITA Všetky práva vyhradené.